Szukaj na stronie

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

ul. Jana Cybisa 7
02-784 Warszawa
Tel.: (22) 5441200
Faks: (22) 5441201
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 951-12-04-085
REGON: 010847964

HomeAktualności
Wiadomość
  • Dyrektywa e-Prywatności Parlamentu Europejskiego

    Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innymi funkcjami serwisu.Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji na swoim komputerze.

    Zobacz, dyrektywę parlamentu Europejskiego odnośnie e-Prywatności

    You have declined cookies. This decision can be reversed.

Wigilia po polsku w Dziennym Domu

 

W piątek, 14 grudnia br., uczestnicy, goście i przyjaciele przybyli do siedziby Dziennego Domu na spotkanie z okazji nadchodzących świąt -na organizowaną od wielu lat Wigilię. Tym razem uroczyste spotkanie wyjątkowo nie miało charakteru międzynarodowego – ale wyłącznie polski.

Swoją obecnością zaszczycili uczestników: Burmistrz Dzielnicy Ursynów - Pan Robert Kempa, zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursynów: Pan Jakub Berent oraz Pan Klaudiusz Ostrowski, radni dzielnicy Ursynów: Pan Krystian Malesa oraz Pan Antoni Pomianowski, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Świadczeń – Pan Marcin Czempiński, Ksiądz Dariusz Gas - proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli też Pan Marek Pawlęga - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów, Pani Mariola Aleksandrowicz - zastępca dyrektora, Pani Elżbieta Szych - główny księgowy oraz Pani Iwona Szkolmowska - przedstawicielka Działu Pomocy Środowiskowej i Usługowej.

Inspiracją tegorocznego spotkania wigilijnego były obchody 100-lecia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kierownik Dziennego Domu - Pani Lucyna Pieszyńska-Gąsiorowska przypomniała z jakim entuzjazmem Polacy świętowali w 1918 roku pierwszą Wigilię w niepodległej ojczyźnie. Na choinkach wieszano przede wszystkim jabłka, pierniki i orzechy. Wytwarzano także proste ozdoby - zabawki ze słomy oraz papieru, które nawiązywały do motywów polskiego folkloru.  W tym czasie najpopularniejszymi życzeniami, jakie Polacy sobie składali było:"powinszowanie - radosnej Niepodległości".

W kolejnej części uroczystego spotkania, przybyli goście złożyli uczestnikom Domu, świąteczne życzenia, a po nich zgodnie z polską tradycją – podzielono się opłatkiem. Świąteczną oprawę wokalną zapewnił Pan Krzysztof Prusik, który przepięknie wykonał koncert polskich kolęd.

Następnie Pani Iwona Szkolmowska opowiedziała (również na podstawie własnych doświadczeń) o tradycyjnych obrzędach oraz potrawach z rejonu dawnego zaboru austriackiego  -  z Podkarpacia. W tym regionie Polski przywiązywano szczególną uwagę do zwyczajów i obrzędów, które w tradycji ludowej miały zapewnić w nadchodzącym roku pomyślność, zdrowie, dobry urodzaj i obfitość pożywienia. W Wigilię wszystkie potrawy należało zjeść jedną łyżką, której przez całą wieczerzę nie wolno było wypuścić z ręki. Niepomyślną wróżbą było też upuszczenie łyżki na podłogę lub na stół. W tradycji Podkarpacia na stole wigilijnym powinno być wszystko to, co się rodzi w lesie, w ogrodzie i na polu, czyli orzechy laskowe, miód, grzyby, warzywa, płody rolne. Wigilijne spotkanie było także okazją do stworzenia wspaniałych stroików oraz ozdób świątecznych, w tym bombek, gwiazdek oraz choinek wykonanych techniką decoupage.

Dzięki naszym uczestnikom, którzy przy wsparciu pracowników Domu przygotowali piękne stroiki świąteczne, które mamy nadzieję, że zagoszczą w czasie Wigilii w domach zaproszonych gości.

Uczestnikom spotkania dziękujemy za wzięcie w nim udziału a Przyjaciołom i Sympatykom naszego Domu życzymy radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia!

 

 

Nasz profil na:

BIP

PO PŻ 2014-2020

/OPS-Ursynow/skrytka

Projekty:

 
 

Free business joomla templates