Szukaj na stronie

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

ul. Jana Cybisa 7
02-784 Warszawa
Tel.: (22) 5441200
Faks: (22) 5441201
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 951-12-04-085
REGON: 010847964

HomeAktualnościKonkurs kapeluszy
Wiadomość
  • Dyrektywa e-Prywatności Parlamentu Europejskiego

    Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innymi funkcjami serwisu.Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji na swoim komputerze.

    Zobacz, dyrektywę parlamentu Europejskiego odnośnie e-Prywatności

    You have declined cookies. This decision can be reversed.

IX Międzynarodowa Wigilia na Ursynowie - tradycje Australii w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. J. Cybisa 7

W czwartek, 15 grudnia br., goście i przyjaciele Dziennego Domu, przybyli na IX Międzynarodową Wigilię na Ursynowie, która w tym roku nawiązywała do bożonarodzeniowych tradycji Australii. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Robert Kempa - Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Pan Piotr Zalewski, Pan Rafał Miastowski i Pan Łukasz Ciołko- zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Pani Teresa Jurczyńska-Owczarek- Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów, Pani Anna Polarczyk, Pan Krystian Malesa- radni dzielnicy, proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego –ks. Gariusz Gas, Pani Marzena Trybała i Pan Arkadiusz Nader- przyjaciele Dziennego Domu. W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli też Pan Marek Pawlęga - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Stefania Wódka - zastępca dyrektora, Pani Elżbieta Szych - główny księgowy oraz Pani Sylwia Romanow- Rocka- kierownik Działu Usług Opiekuńczych.

 Dla wielu uczestników tego wydarzenia, było to już dziewiąte spotkanie w ramach projektu: „Międzynarodowa Wigilia na Ursynowie”, realizowanego przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej.

Spotkanie rozpoczął uczestnik Dziennego Domu, Pan Ryszard Czarnecki, który przedstawił tradycje obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w wielokulturowym społeczeństwie Australii. Święta wypadają w samym środku lata i mówi się o nich w kontekście prezentów, wakacji i czasu spędzanego wspólnie z rodziną. W Australii przeważnie króluje tradycja angielska. Na tym kontynencie nie obchodzi się  Wigilii tak, jak w Polsce. Główny posiłek spożywa się 25 grudnia, a podstawą świątecznego menu jest pieczony indyk, owoce morza, deser Pavlova, babeczki kokosowe z rumem. Często zdarza się, że rodziny spędzają świąteczny czas na plaży, przy grillu. „Carols by candellight'' to zwyczaj wieczornego gromadzenia się w parkach lub na plaży i wspólnego kolędowania przy świecach. 

26 grudnia to już nieświąteczny dzień. Typowy Australijczyk spędza go na dwa sposoby: na plaży lub na zakupach. Centra handlowe rozpoczynają, największą w roku, wyprzedaż. Polacy mieszkający w Australii spędzają święta według polskiej tradycji. W Wigilię zasiadają do stołu, choć trudno czekać na pierwszą gwiazdkę, gdyż latem dzień jest długi. 

W dalszej części spotkania goście złożyli podopiecznym Domu, świąteczne życzenia, a po nich zgodnie z polską tradycją – podzielono się opłatkiem i wspólnie zaśpiewano kilka kolęd.  A wtedy uczestnicy spotkania raczyli się potrawami wigilijnymi i świątecznymi, nie tylko  tradycyjnie polskimi, ale również australijskimi, w tym sławnym indykiem, awokado z owocami morza, pieczonymi warzywami oraz deserami. Kolędy w trzech językach śpiewał Pan Krzysztof Prusik.

To kolejne międzynarodowe spotkanie, przybliżyło ursynowskim seniorom, tradycje świąteczne w Australii i było okazją do stworzenia wspaniałych ozdób świątecznych, w tym bombek i gwiazdek wykonanych techniką decoupage. Część z nich zagości w czasie Wigilii w domach naszych zaproszonych gości.

 

Wszystkim Przyjaciołom naszego Domu  życzymy radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

MERRY  CHRISTAMS  AND  HAPPY  NEW  YEAR! 

Nasz profil na:

BIP

PO PŻ 2014-2020

/OPS-Ursynow/skrytka

Projekty:

 
 

Free business joomla templates