Szukaj na stronie

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

ul. Jana Cybisa 7
02-784 Warszawa
Tel.: (22) 5441200
Faks: (22) 5441201
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 951-12-04-085
REGON: 010847964

HomeAktualnościPrezentacja działalności Środowiskowego Domu Samopomocy na XXVII Sesji Rady Dzielnicy
Wiadomość
  • Dyrektywa e-Prywatności Parlamentu Europejskiego

    Ta strona internetowa używa ciasteczek do zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innymi funkcjami serwisu.Używając naszej strony pozwalasz na zapisywanie tego typu informacji na swoim komputerze.

    Zobacz, dyrektywę parlamentu Europejskiego odnośnie e-Prywatności

    You have declined cookies. This decision can be reversed.

Wycieczka Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy do Sierpca

W dniu 24.06.2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy na Ursynowie pojechali na jednodniową wycieczkę do Sierpca i Drobina.

W podróż komfortowym, klimatyzowanym busem wyruszyliśmy w godzinach porannych spod siedziby ŚDS na ulicy Pachnącej. Jak co roku towarzyszył przewodnik-Pani Ania, która całą drogę opowiadała o mijanych zabytkach i wzbogacała naszą wiedzę o nowe, ciekawe informacje. 

Pierwszym etapem wycieczki był Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na obszarze ponad 50 hektarów zgromadzono 80 obiektów architektonicznych. Zwiedzanie zaczęliśmy od udziału w warsztatach  pszczelarskich wzbogaconą prezentacją multimedialną. Mogliśmy poznać dawne sposoby pozyskiwania miodu, konstrukcję barci i uli zmieniającą się na przestrzeni lat. Na koniec tych ciekawych zajęć każdy mógł własnoręcznie wykonać naturalną świecę z wosku pszczelego i zabrać ją na pamiątkę do domu. Następnym punktem programu było obejrzenie wystawy rzeźby artystów ludowych z okolic Sierpca  tworzących od XIX wieku po czasy współczesne Większość prac  przedstawiała postacie świętych, a także inne znane z historii  jak również  zwierzęta  i zwyczajnych mieszkańców mazowieckiej wsi.

Kolejnym etapem zwiedzania była powozownia gdzie mogliśmy podziwiać eleganckie kryte lando, bryczki, sanie  dworskie i chłopskie a także różne  rodzaje uprzęży końskich i akcesoria podróżne miedzy innymi stroje i kufry podróżne.

Dalsze kroki skierowaliśmy do malowniczego dworku szlacheckiego, w którym z wielką dbałością  odtworzono wszystkie  pomieszczenia bogate  w detale  z epoki.

Podziwialiśmy osiemnastowieczny  drewniany kościół i dzwonnicę,  przeniesione z pobliskiego Drążdżewa w 2007 roku.

Następnie  zwiedzaliśmy wiernie  odtworzoną tradycyjną wieś jednorzędową składającą się z 9 zagród chłopskich w tym domu sołtysa, szewca, młynarza, nauczyciela z salą szkolną oraz domostwa biednego komornika. Każdy z domów był dokładną kopią  ówczesnych domostw, a każda zagroda miała swojego opiekuna, który zapoznawał nas z historią i ludowymi zwyczajami, dbał też o zwierzęta przebywającymi w gospodarstwie,  i uprawy w  przydomowych ogródkach aby zwiedzający mieli wrażenie ,że naprawdę przenieśli się w czasie.

Po intensywnym zwiedzania, przy dającym się we znaki upale, przyszła pora na odpoczynek i nabranie sił. Wspólnie udaliśmy się na posiłek do "Pohulanki", karczmy usytuowanej przy wąwozie, przez który prowadzi edukacyjny szlak ornitologiczny. W atmosferze polskiej gościnności mogliśmy skosztować różnorodnych przysmaków staropolskiej kuchni, a po odpoczynku ruszyliśmy w dalsza drogę.

Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki był Drobin w który, podziwialiśmy kościół parafialny św. Stanisława Biskupa Męczennika z 1477 roku, budowla ta jest orientowana  na linii wschód-zachód z wejściem od strony zachodniej. W środku obejrzeliśmy  dwa monumentalne nagrobki rodziny Kryskich z XVI i XVII wieku, jeden z nich został wykonany przez Santi Gucci – rzeźbiarza  pochodzenia włoskiego. Nie mogliśmy także oderwać wzroku od  obrazu przedstawiający świętego Stanisława pędzla  Wojciecha Garsona  z XIX wieku

Zmęczeni ale zadowoleni, wzbogaceni  o nową wiedzę   i niezapomniane przeżycia udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy.

Nasz profil na:

BIP

PO PŻ 2014-2020

/OPS-Ursynow/skrytka

Projekty:

 
 

Free business joomla templates